İstanbul Konut Projesi, 2013

dodofis mimarlık ofisi istanbul konut projesidodofis mimarlık ofisi istanbul konut projesi görsel

Konut Projesi Tasarım Kararları

Proje İstanbul‘un hızla gelişmekte olan Beylikdüzü bölgesinde yer almaktadır. Site ağırlıklı bir yapılaşmanın olduğu bölgede, yapı, çevresindeki peyzaj ile birlikte düşünülmüştür. Peyzaj alanı içerisinde site sakinlerine hitap eden havuz ve sosyal donatı alanları bulunmaktadır.  Önerilen tasarımda,  konut projesi, çevresi ile uyumlu bir bütünün parçası olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yapı önemli bir manzaraya sahip Beylikdüzü Haramidere bölgesinde yer almaktadır. Arazinin öne çıkan bu özelliğinden mümkün olduğu kadar istifade edebilmek amacıyla yapı, tüm konut birimlerinden ve her birimin tüm mahallerinden manzara görebilecek şekilde tasarlanmıştır. Manzaranın olduğu yönde teraslanarak her dairenin manzaradan faydalanmasını sağlayan form yapıya da genel şeklini verir. Bu teraslanma ile yapı yüksekliğinin etkisi azaltılır. Yapı sahip olduğu metrakere sebebiyle monoblok bir etkiye sahipken , yapı köşelerinin eğriselleşmesi ile hem manzaraya adaptasyon sağlanmış hem de bu monoblok etki kırılmıştır.

Farklı mahallerin önünde tertiplenen balkon, çıkma ve iç balkonlar ile cephe dokusunda farklılaşma elde edilmiştir. Yapı cephe karakteri, alt kotlarda çıkma derinlikleri arttırılarak, daha geniş bahçe ve peyzaj alanlarına dönüştürülmüş ve bahçe dubleksler elde edilmiştir. Bu doku, peyzaj kotunda giriş lobisi, restoran ve diğer sosyal alanların ışıklıklarına ve peyzaj havuzlarına dönüştürülerek, proje genelinde dil bütünlüğü sağlanmıştır.

Konut birimlerinin bünyesinde yer alan farklı mahaller, barındırdıkları yaşantı ve işlevler doğrultusunda özelleştirilmiştir. Bu sayede farklı cephe birimleri oluşturulmuştur. Yapı, bünyesindeki bu farklı yaşantıların dinamik bir bileşkesi olarak tasarlanmıştır.

Yapı hem tasarımı hem malzeme seçimleri açısından bölgede bir referans yapı olmaya aday olacak şekilde tasarlanmıştır. Teraslanan üst katlarda çatı dublekslerinin kullanımına hitap eden ve manzaraya bakan geniş teras alanları ile bu daireler kendilerine sahip bir açık alana sahip olur.

Konut projesi | Konut Mimarisi | Istanbul Mimarlık ofisleri | Dodofis Mimarlık Ofisi | Beylikdüzü

Dodofis

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir