VILLA D&A

Villa D&A

İstanbul’da müstakil tek ev projesi

Villa D&A İstanbul’un kuzey çeperi olan Çekmeköy bölgesinde müstakil konutların yoğun olduğu dar ve  12metre yakın kot  farkının olduğu eğimli bir araziye, topoğrafyaya uyumlu bir şekilde yerleşir.

Program’da yer alan, yüzme havuzu, çocukların oynayabileceği geniş bir bahçe ve proje alanının önünde yer alan panaromik manzaradan olabildiğince istifade etmek,  tasarımı şekillendiren ana girdiler olmuştur.  

450m2’ye varan ihtiyaç programı eğimli arsaya mümkün mertebe gömülerek arsa ile birlikte kademelenir  ve her kotta dış mekanla ilişkilenen bir iç mekan kurgusu oluşturulur.  İki parçadan oluşan yapı kütlesi  bu kademelenmeye uyum sağlayarak iç içe geçmiş bir şekilde topoğrafyaya uyum sağlar ve gabari etkisi kırılır.

Bu kademelerin en alt kotunda, açılır kapanır strüktürüyle havuz – yaşam alanlarının manzarasını kesmeyecek şekilde yerleştirilir. Havuz yer aldığı bodrum kat ve yaşam alanlarını ihtiva eden zemin kat kayar ve katlanır cam kapılar mekan önü oluşturulan decklere genişleyerek dış mekanla hem hal olur.

Araziye gömülen ilk kademe kütle, bölgede bulunan doğal taş ile kaplanır ve toprağın devamı niteliği taşır. Diğer üst kütle ise çatı formu ve kaplama malzemesi  ile diğer kütleden kısmen ayrışarak evin giriş kütlesini oluşturur. Bu iki kütle cephesinde, kütleleri delerek iç mekan ile dışarısı arasında köprü vazifesi  gören ve manzarayı çerçeveleyen çelik konsollar yer alır. Bu çelik konsollardan giriş üzerindeki, geleneksel bir öğe olan Cumba / oturma nişi –  kuzeyde yer alan çam ağacı ve gerisindeki ormanlı tepelere bakarken diğer iki  çerçeve, yan arsadaki parka ve güneydeki dere manzarasına yönelir.

Yol kotundan girilen yapının giriş kısmında antre, garddrop ve koridor ile ayrışan odalar yer alır. girşin hemen altında salon ve mutfağın yer aldığı yaşam alanları bahçe ile ilişkili yaşam alanları teretiplenir. Girişin üstünde ayrı bir çalışma alanı, kitchenentte ve teras alanı ile bağımsız ve sessiz bir çalışma imkanı sunar. En alt katta ise havuz, misafir odası, sauna ve oyun alanının olduğu alt kademedeki geniş bahçe alanı ile ilişkili bodrum kat yer alır. Dış yüzeyde kullanılan sade ve dayanıklılığı vurgulayan doğal taş- metal- sıva ağırlıklı malzemeler tercih edilirken, iç mekanlarda ahşap ve beyaz tonlar ile sıcak bir aile evi oluşturulmak hedeflenmiştir.

 İstanbul’da villa projesi| Tekil villa projesi| müstakil konut | villa mimarisi | Dodofis Mimarlık Ofisi | Istanbul Mimarlık ofisleri

dodofis mimarlık
COPYRIGHT ©
dodofis mimarlık  2017
ALL RIGHTS RESERVED